skip to Main Content

Mehmet Akif, 20 Aralık 1873 tarihinde Fatih, Sarıgüzel mahallesinde ailesine ait evde doğdu. Babası Fatih medresesi hocalarından Mehmet Tahir Efendi (1826-1888), annesiyse Emine Şerife Hanım (1839-1926)’dır. Babası eğitimi için Osmanlı ülkesinin Arnavutluk bölgesindeki Şuşisa köyünden İstanbul’a gelmiştir. Tokat’ta doğan annesi aslen Buharalı bir aileye mensuptur.

Dört buçuk yaşında iken mahalle mektebine başlayan Akif, Arapça ve Farsça öğrenmiştir. Daha sonra Fatih Rüştiyesi’ne devam etmiş, orta tahsilini Mülkiye’de tamamlamıştır. Fen bilimleri eğitimi aldığı Halkalı’daki Veterinerlik Okulu’ndan birincilikle mezun olmuştur. Akif yüksek eğitimini bitirdiği yıl evlenmiş, memur olarak birçok beldede görev almıştır.

Mehmet Akif, ahlak ve fazilet örneği bir Müslüman olarak yaşamı boyunca ideallerinin peşinde koşmuş ve milletin iyiliği için çalışan bir düşünür, bir dava adamı olarak yaşamıştır.

Cumhuriyetin ilk yıllarında TBMM’de milletvekili sıfatıyla bağımsızlık için mücadele eden Akif, 1925 yılında Türkiye’den ayrılarak Mısır’a gitti. Kahire’de, Camiü’l-Mısrıyye Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı hocalığı yapan Akif ciddi bir hastalığa yakalandığı 1936 yılında Türkiye’ye döndü. 27 Aralık 1936 tarihinde vefat eden Mehmet Akif’in cenazesi Edirnekapı Şehitliği’nde defnedildi.

Yazarın Kitapları

Back To Top