skip to Main Content
12 Ocak 1876'da San Francisco'da doğan Jack London, İrlanda asıllıdır. Çocukluğu Oakland'de geçti. On dört yaşında okulu bırakarak hayata atıldı ve bir konserve fabrikasında çalışmaya başladı. Ağır iş koşullarından kurtulmak için kendine küçük bir yelkenli satın aldı ve denizcilikle uğraştı. Bu iş sayesinde Japonya'ya ve Sibirya'ya gitme şansı buldu.
1896'da Klondike'e altın aramaya gidenlerin peşine takıldı. Burada başından geçenleri Vahşetin Çağrısı'nda anlatan London, bu kitabıyla üne kavuştu. Yazar olarak ilk gerçek başarısını 1898 yılında Kaliforniya'ya döndükten sonra kazandı. Dergiler öykülerini kapışmaya başlamıştı artık.
Okuma alışkanlığını hiç bırakmadığı ve durmadan yazdığı bilinmektedir. En ünlü eseri olarak bilinen ve yarı otobiyografik özellik taşıyan Martin Eden adlı romanında anlattığıuna benzer bir biçimde 22 Kasım 1916'da, Kaliforniya'da bulunan çiftliğinde kendini zehirleyerek yaşamına son verdi. Yaşamı süresince ülkesinde çok büyük bir üne kavuştu. Ancak ölümünden sonra önce Avrupa sonra tüm dünyada kazandığı ün, Amerka'dakinden çok daha fazlaydı.
Vahşetin Çağrısı, Demir Ökçe, Beyaz Diş, Martin Eden, Yanan Günışığı, Bir Alkoliğin Anıları, Deniz Kurdu başlıca eserleri arasında yer alır.

Yazarın Kitapları

Back To Top